Študijný zájazd do Berlína

Tento rok nás na triednom výlete sprevádzala nie len naša triedna učiteľka pani Thomann, ale aj 10. trieda a ich triedna pani Ceranna. Stretli sme sa v nedeľu ráno na autobusovej stanici, odkiaľ sme sa vybrali na viedenské letisko. O pár hodín neskôr sme sa už ocitli v Berlíne. Program sa začal v pondelok- a to s návštevou dvoch múzeí. Najprv bolo na rade židovské múzeum, koré sa vyznačuje svojou originálnou a symbolickou architektúrou od Daniela Liebeskind. Architektúra slúžila zobrazeniu osudu židov počas druhej svetovej vojny. Poobede sme sa presunuli do múzea „Story of Berlin“. Tu sme boli prevedení interaktívnym spôsobom cez históriu Berlína od stredoveku až po modernu. Veľmi zaujímavou časťou múzea bola aj prehliadka atomového bunkra, po ktorej sme usúdili, že ani takýto úkryt by obyvateľou v prípade atomového výbuchu neuchránil pred katastrofou. Deň sme ukončili v divadle, kde sme si pozreli musical „Linie 1“, ktorý nám hravým spôsobom predstavil život vo veľkomeste. Ďalší deň stála v popredí architekúra v Berlíne. Hňeď ráno sme mali možnosť obdivovať budovu nemeckého parlamentu, vlády a okrem toho najväčší symbol Berlína: Brandenburgská brána. Ďalšie zaujímavé budovy sme spoznali počas plavby na rieke Spree. Nasledovala kreatívna vsuvka: Graffitti workshop, na ktorom každý z nás vytvoril vlastné dielo street art. V stredu sme sa presunuli do Potsdamu. V zámku Cecilienhof sme sa dozvedeli o vzniknutí Postupímskej dohody, ktorá sa vypracovala práve tam. Následne sme sa ešte poprechádzali v centre Potsdamu. Vo štvrtok nás čakala asi najvážnejšia aktivita celého výletu: prehliadka pracovného táboru Sachsenhausen. Dozvedieť sa o funkcie tábora a o každodennom živote väzňou bola znepokojujúca, ale dôležitá skusenosť. Okolo fixného pogramu sme mali somozrejme aj voľný čas, ktorý sme využili na prechádzanie sa. objavovanie mesta, nakupovanie a  návštevu reštaurácií. Celý týždeň prebehol veľmi hladko, až na časté meškanie žiakov sa myslím aj učiteľky nemali na čo sťažovať. Aj my žiaci sme si Berlín veľmi užili, stali sme sa dobrým kolektívom a nazbierali veľa dobrých spomienok.