Školské zájazdy a výmenné pobyty

Partnerstvá

Kde môžu žiačky a žiaci zažiť lepšie spoločnú Európu ako cez školské partnerstvo? Určitý čas prežijú v rodinách danej krajiny a zažijú jej denný režim. Prirodzene si počas pobytu rozšíria a zlepšia svoje znalosti cudzích jazykov.

1. … s Holandskom
    • V šk. roku 2014/15 bolo založené školské partnerstvo Het Baarnsch Lyceum v Holadsku. Kvôli podpísaniu partnerskej zmluvy pani Voss extra vycestovala z Bratislavy.
    • Výnimočné na partnerstve s gymnáziom v Baarn je, že žiaci sa učia debatovať, a to ešte k tomu v jazyku Lingua Franca, teda v angličtine. Spoločný používaný jazyk, ktorým sa žiačky a žiaci zo šiestich európskych krajín dorozumievajú a spoločne rastú  je pre nich z veľkou výzvou.
  2.  … s Nemeckom
    • Od šk. roku 2017/18 máme partnerstvo s IGS Mainz-Bretzenheim. Po stretnutí učiteľov DSB s učiteľmi s Mainz a po množstve organizačných nápadov, sa v októbri uskutočnila prvá návšteva žiačok a žiakov  skupiny v Mainz. Na jar napäto očakávame na našej škole návštevu  z Mainz.

Školské výlety

Školské výlety a denné výlety/ vychádzkové dni patria do celkového pedagogického procesu školy. Preto je účasť žiačok a žiakov na tejto vrcholnej činnosti školského roka povinná. Len vo výnimočných prípadoch a na základe dôležitých okolností a po rozhovore a dohode s riaditeľom, resp.  triednym učiteľom je možné žiaka z tejto školskej akcie uvoľniť. V každom prípade je čas ciest/ denných výletov a vychádzok povinnou školskou činnosťou.

Ciele a požiadavka vzdelávania na školské výlety

• požiadavka tímového ducha (spoločenstvo triedy) a vzájomnej hodnoty
  • posilnenie sebavedomia
  • rozšírenie rečových schopností (nemčina, slovenčina, angličtina, francúzština, atď.)
  • spoznávanie pamiatok
  • zaujímavé zážitky z prírody a dostatočný pohyb
  • spoločné aktivity, ktoré obsahujú kultúrne, športové , umelecké, hudobné a pod. vzdelávanie

Priebeh, trvanie školských výletov

Výlety sa uskutočňujú na konci školského roka (v júni)

Základná škola

Trieda Trvanie Druh výletu
1 2 x 1 deň
  • deň v lese spolu s materskou školou
  • denný výlet
2 3 dni v júni
  • škola v prírode/športový týždeň
  • (napr. Neusiedl am See so zameraním na: príroda, šport, tímbilding)
3 1 deň denný výlet
4 1 týždeň
  • škola v prírode/športový týždeň
  • (napr. Neusiedl am See so zameraním na: príroda, šport, tímbilding, zlepšenie  komunikačných
    schopností)

Gymnázium

Trieda Trvanie Druh výletu
5 2 – 3 dni samostatné denné výlety
6 1 týždeň škola v prírode v nemeckom prostredí (SP: Zážitková pedagogika)
7 2 – 3 dni veľká exkurzia po SR (zameranie na slovenský vidiek, geografiu, dejiny, prírodu a kultúru)
8 1 týždeň lyžiarsky kurz
9 podniková prax
10 1 týždeň nemecké hl.mesto (napr. Berlin, Hamburg, München, atď.)
11 1 týždeň Študijná a záverečná  cesta do európskej zahraničnej krajiny
12 — ( maturita)