Materská škola sa predstavuje:

Materská škola je celodenné zariadenie so šiestimi vekovo homogénnymi skupinami pre deti vo veku od  3 do 6 rokov. Starostlivosť o deti je v čase od 7:30hod. do 17:30hod.  V škôlke sa rozpráva po nemecky. Naše zariadenie je prístupné pre všetky deti – aj ak nerozprávajú vôbec nemecky. Nemecký jazyk sa deti učia hravou formou, podporovanou  bohatými aktivitami.

Náš vzdelávací program

Výchova a vzdelanie prebieha podľa medzinárodného vzdelávacieho programu „Učime sa nemecky“, zostaveného na základe orientačného plánu pre vzdelanie a výchovu v kraji Baden – Württemberg. Vzdelávací program zohľadňuje slovenský štátny vzdelávací program pre materské školy a je povolený Štátnym pedagogickým ústavom Bratislava.

Cieľ našej práce

Cieľom našej pedagogigckej práce v Materskej škole je sprostredkovanie nemeckej reči a celodenná podpora detí, rozvoj zručností v rôznych oblastiach: sociálnej, emocionálnej, reči, hrubej i jemnej motoriky, matematiky, prírodovedy, kreativity a mediálnej výchovy.

Priebeh dňa

Jadrom nášho denného programu sú hlavne príchod a pozdrav, voľná hra, spoločný ranný kruh s opakujúcimi sa rituálmi, pobyt na čerstvom vzduchu, spoločný obed v jedálni, odpočinok príp. spánok, pohybové hry a projekty vzťahujúce sa k určitej téme.

Prechod

V každej skupine opatrujú deti  3-4 vychovávateľky. Na zvládnutie úspešného prechodu od rodiny do škôlkárskej skupiny, postupujeme podľa Berlínskeho modelu, v ktorom sa zakladá na spolupráci medzi rodičmi a odbornými silami.

Čo je pre nás dôležité?

Je pre nás dôležité, vytvoriť príjemnú atmosféru, v ktorej sa všetky deti cítia dobre a môžu zažiť veľa zábavy a priateľstva. Pretože deti sa môžu dobre a primerane veku vyvíjať len tam, kde sa deti cítia bezpečne a chránene.

Pozorovanie a rozhovory o vývoji

Každé dieťa je v skupine pozorované vychovávateľkami a jeho vývoj a správanie sú dokumentované. Toto pozorovanie je prekonzultované s rodičmi v rámci rozhovoroch o vývoji. Personál materskej školy je vždy k dispozícii poskytnúť aj ďalšie rozhovory.

Portfólio

V spolupráci s dieťaťom vytvorí vychovávateľka jeho portfólio. Portfólio sprevádza dieťa po celý čas návštevy materskej školy  a dokumentuje vývoj dieťaťa. Na tomto projekte  spolupracujú aj rodičia.

Čo ešte ponúkame?

• Týždenné cvičenie v telocvični
  • Spoločné raňajky s rodičmi
  • deň s vlastnou prinesenou hračkou