PORADENSTVO  PRE  MŠ

Mgr. Veronika Kováčová

Pedagogicko – psychologická asistentka pre materskú školu
Hlavné ciele:

• Poradenstvo a podpora pre deti, učiteľov, rodičov a rodinných príslušníkov dieťaťa.
  • Pedagogická a psychologická podpora a poradenstvo počas edukačných procesov vo všetkých výchovných skupinách.
  • Realizácia preventívneho programu DRUHÝ KROK (z amerického orig. “Second Step“)program je zameraný na sociálno-emocionálny rozvoj detí v predškolskom a v mladšom školskom veku. Jeho realizácia prebieha v troch na seba nadväzujúcich oblastiach:
    • Nácvik empatie
    • Ovládanie impulzívnosti a riešenie problémov
    • Zvládnutie hnevu

Cieľom tohto programu je hravou formou naučiť deti rozpoznávať emócie, vedieť o nich hovoriť a hlavne vcítiť sa do situácie iného. Súčasťou výučbových materiálov programu sú veľkoplošné fotografie ktoré znázorňujú situácie z každodenného života detí.  Vďaka nim je možné vysvetliť a poradiť deťom, ako zvládať agresiu, násilie, hyperaktivitu či introverziu a ako si rozvíjať empatiu, komunikačné zručnosti, morálne správanie a celkovú súdržnosť v triede. V oblasti zvládania hnevu majú deti možnosť precvičiť si techniky na upokojenie a prostredníctvom ďalsích metód si osvojiť postup na riešenie problémov, aby deti dokázali ovládať pocity hnevu a boli schopné ich prejaviť sociálne prijateľnými spôsobmi.

Sme toho názoru, že čím skôr začneme s deťmi pracovať, tým skôr potlačíme či úplne zabránime negatívnemu spoločenskému správaniu v školskom prostredí a podporíme ich zdravý rozvoj osobnosti.

Mgr. Veronika Kováčová

Pedagogicko – psychologická asistentka pre materskú školu