Ako sme vznikli


Príbeh „projektu“ Nemecká škola v Bratislave sa začal odohrávať vo februári 2005, keď sa na podnet veľvyslankyne Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave, pani Uty Mayer-Schalburg, a kultúrneho atašé, pána Thila Köhlera, uskutočnilo stretnutie približne 15 ľudí
z nemecko-slovenského podnikateľského a kultúrneho prostredia. Dôležitým bodom stretnutia bola aj téma založenia Nemeckej školy v Bratislave, ktorá mala z historického hľadiska v tomto bývalom trojjazyčnom priestore (slovenský-nemecký-maďarský jazyk) veľký význam a v roku 2005 silneli hlasy na jej obnovenie.

V marci 2005 sa na Veľvyslanectve SRN opakovane stretol užší okruh záujemcov, ktorí sa rozhodli podniknúť prvé kroky potrebné na založenie školy. Všetci účastníci tohto stretnutia sa zhodli na tom, že je potrebné začať konať, a nie sa donekonečna stretávať bez viditeľného výsledku. A tak sa zrodil ambiciózny plán: otvoriť Nemeckú školu v Bratislave k začiatku školského roka 2005/2006. Tento plán by však bez vysokého pracovného nasadenia a osobnej iniciatívy zakladajúcich členov, ako aj podpory zo strany Veľvyslanectva SRN a ZfA (Centrála pre zahraničné školstvo v Nemecku), nebolo možné vôbec zrealizovať.

Dňa 14. marca 2005 sa konalo zakladajúce zhromaždenie členov „Spolku na založenie a podporu spoločnej nemecko-slovenskej školy v Bratislave“ za účasti zakladajúcich členov, ktorými boli Egon Friebus (predseda predstavenstva), Axel Albrecht (podpredseda), Werner Groffmann (podpredseda), Helena Hanuljaková (pedagogická oblasť), Martina Nociarová (financie a komunikácia s úradmi) a Claudia Rüber (zapisovateľka). Neskôr k týmto zakladajúcim členom predstavenstva pribudli prof. Stefan Wolf (médiá a externé vzťahy) a Andreas Hamacher (personálne záležitosti).

Spolok bol následne 14. apríla 2005 oficiálne zaregistrovaný a zapísaný na Ministerstve vnútra SR a stal sa zriaďovateľom „Spoločnej nemecko-slovenskej školy v Bratislave“. V tom čase zároveň prebiehali prvé obhliadky priestorov na Palisádach 51 a rokovania s Tatra bankou ohľadom prvotného financovania školy.

V máji 2005 prišla na Slovensko prvá riaditeľka DSB, pani Elisabeth Lutz, ktorú do Bratislavy vyslala spolková krajina Badensko-Württembersko. Pani Lutz sa oboznámila so štruktúrou školy a začala intenzívne pracovať na pedagogických podkladoch. Nasledujúce týždne a mesiace boli naozaj hektické. V júni 2005 sa konalo 1. valné zhromaždenie členov spolku, na ktorom sa z celkového počtu 12 členov zúčastnilo 8, a tým bolo zhromaždenie uznášaniaschopné. Prebehla prvá voľba členov predstavenstva a prerozdelenie úloh na prvé týždne. Počas letných mesiacov sa uskutočnila rekonštrukcia 10-tich miestností na 1. poschodí budovy na Palisádach 51, vybudovanie vonkajšieho ihriska s hracími prvkami a zariadenie celkových priestorov školy a škôlky.

Po 6-tich mesiacoch intenzívnej a neúnavnej práce členov predstavenstva, zamestnancov a dobrovoľníkov z radov rodičov sa dňa 6. septembra 2005 konalo slávnostné otvorenie DSB za účasti veľvyslanca SRN Dr. Jochena Trebescha a primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského. Celkový počet detí, ktoré v septembri 2005 nastúpili do DSB, bol 22 (17 v škôlke a 5 v spojenej 1./2. triede).