Jesenné prázdniny boli bohaté na zážitky

Výlety, Halloween a iné

20. novembra 2023

DSB

30. októbra sme sa v rámci jesennej prázdninovej starostlivosti vybrali na Kamzík do Ekologického centra Mestských lesov v Bratislave. Mali sme besedu o svete zvierat v lese, o tom, ktoré zvieratá spia, odpočívajú alebo sa presúvajú na juh.

31. októbra sme s rodinou Adamsovcov piekli, varili, vyrábali gumené medvedíky, strašidelné veci, hrali hry a naladili sa na Halloween. Bol to všestranne úspešný deň s množstvom skvelých kostýmov.

V predposledný deň prázdnin  sme sa vydali na cestu do Petronelli-Carnuntumu. Naša cesta sa začala  jazdou autotobusom  z Bratislavy do Hainburgu a pokračovala vlakom do Petronellu. Po pár minútach jazdy a krátkou prechádzkou sme dorazili do ciela. Naša prehliadka sa začala v múzeu, kde sme sa dozvedeli prvé informácie o Rimanoch. Potom sme sa presunuli von, kde sme mohli obdivovať vykopávky. Nazreli sme  do domov, a prezreli si aj vilu, v ktorej žili Rimania s vyšším postavením, ako sa obliekali či obchodovali. Navštívili sme aj práve rímske kúpele. Keďže ešte nebol papier, deti si mohli vyskúšať písať na tabuľky z vosku a dokonca sa obliecť  do rímskych odevov.

Ku koncu prázdnin napriek nepriaznivej predpovedi počasia sme navštívili  barokový zámok Schlosshof dobre pripravení. Deti si prehliadli reprezentatívne miestnosti zámku a dozvedeli sa zaujímavé detaily z každodenného života habsburského panstva. Kládli veľa otázok, ku koncu prehliadky sme sa naučili aj tanec z dávnych dôb. Sprievodkyňa nás previedla aj strašidelnou pivnicou, navštívili sme stajňu s koňmi a kuriatkami. Po dobrom obede deťom ostala energia aj chuť na kreatívnu dielnu v Detskom svete v budove Bäckenhof (povodne pekáreň).