ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ

O celodennej starostlivosti

Nemecká škola Bratislava poskytuje rozsiahlu celodennú starostlivosť v čase
od 7.30 do 17.30 hodín.
Ráno sa až do začiatku vyučovania zamestnanci družiny starajú o deti prichádzajúce do školy. Družina je ideálnym miestom na stretnutie, výmenu zážitkov, modelovanie, čítanie, maľovanie a hru.

Celé školské predpoludnie je k dispozícii jeden zamestnanec družiny. V tomto času sú deti o. i. cielene podporované v rôznych školských oblastiach alebo je postarané o nemecky hovoriace deti, ktoré sa nezúčastňujú riadneho slovenského vyučovania.
So začiatkom obedňajšej prestávky prevezmú starostlivosť o deti pracovníci družiny.

Po obede a po prestávke si deti urobia vo svojich triedach pod dohľadom jedného družinára domáce úlohy.

Poobede majú deti možnosť krúžkov alebo rôznych aktivít ponúkaných vychovávateľmi družiny. Tieto sa uskutočňujú vo viacerých priestoroch.
  • Škola by mala byť pre dieťa životný priestor a priestor na učenie, v ktorom sa cíti dobre, v ktorom nájde voľný priestor na hru ale aj na utiahnutie sa, priestor, kde sa budujú sociálne kontakty ale aj priestor, kde sú existujúce povinnosti a výzvy vnímané zodpovedne.

MARTIN VETTER

Vedenie ŠKD

DOMÁCE  ÚLOHY

Vypracovanie domácich úloh patrí k bežnému dňu školáka a preto má svoje miesto v rámci dozoru.

AKTIVITY

Počas družiny poobede majú deti čas na voľnú hru ako aj na ponuku na podporu záujmov detí.

INTEGRÁCIA

Spoločné prežitie voľného času po konci vyučovania prispieva nielen k jazykovému ale i sociálnemu vývoju a integrácii detí nehovoriacich rodnou rečou. Rýchlo si osvojujú rozsiahlu slovnú zásobu a používajú ju medzi sebou v bežnej komunikácii. Noví žiaci sa rýchlo integrujú do spoločnosti, vznikajú z toho nové kontakty a priateľstvá presahujúcich hranicu triedy.

KONCEPT

Celodennej starostlivosti
(nemecky)

Úlohy

INDIVIDUÁLNE POTREBY

Aby sa vyhovelo individuálnym potrebám detí, je okrem dennej intenzívnej podpory potrebná aj intenzívna výmena medzi opatrujúcim personálom a učiteľmi ako aj medzi učiteľmi a rodičmi žiakov.

PODPORA

Deti dostávajú pomoc aj pri zvládaní problémov a konfliktov

POVZBUDZOVANIE K AKTIVITÁM

Popri individuálnej podpore pri domácich úlohách sú žiaci povzbudzovaní k aktívnemu využitiu voľného času, ponúkaného a plánovaného personálom družiny.
Z týchto funkcií vyplývajú nasledovné úlohy pre spolupracovníkov školskej družiny.

PHONE

02/2042 2810