AKTUALITY

Jobshadowing na Deutsche Schule Bratislava

Zbieranie skúsenosti na nemeckej škole v zahraničí 

5. júna 2023

Andreas Stiepak

Program Európskej únie erasmus+ umožňuje vzdelávaciu mobilitu v celej Európe a v partnerských krajinách. Program erasmus+ mieri nie len na žiakov a študentov, ale aj na učiteľov. V rámci tzv. jobshadowing učitelia môžu získať dojmy ako pracujú ich kolegovia v európskom zahraničí. Andreas Stiepak, učiteľ a spolupracovník  vo vedení školy na bavorskom odbornom gymnáziu  Fach- und Berufsoberschule Weissenburg, bol na dva dni na stáži na DSB a mal možnosť poinformovať sa o práci vedenia školy a učiteľov na DSB.

„Najviac času, ktorý som strávil mimo Nemecka, som zrejme bol na Slovensku. Moje jazykové znalosti v slovenčine by som považoval za celkom dobré a občas ma ľudia za ne dokonca pochvália. Na konci mája som nastúpil v Norimbergu do ICE smerom do Viedne. Po prestupe na viedenskej hlavnej stanici som vystúpil v Bratislave. Nešiel som teda do neznámeho, ale určite do niečoho nového. Už dlho som chcel navštíviť DSB. Teraz nastal ten čas.

Pred cestou má človek dnešnej doby možnosť poinformovať sa. Na internetových stránkach som zistil, že DSB bola v roku 2021 nominovaná na špeciálnu cenu v súťaži „Deutscher Schulpreis“ a že nosí pečať „Exzellente Deutsche Auslandsschule“ (excelentná nemecká škola v zahraničí). DSB sa iba nedávno presťahovala do novej budovy v Bratislave. Pred mojou návštevou môj známy, Ján, ktorý je architekt v Bratislave, veľmi chválil obnovu budovy na potreby nemeckej školy. 

Aj v skutočnosti je nová budova takmer dokonalá s ohľadom na pedagogické a didaktické potreby moderného vyučovania a učenia a slúži ako miesto pre deti, žiakov aj študentov, ktorí sa chcú učiť v medzinárodnom prostredí.  Na DSB deti môžu najprv navštevovať materskú školu, a potom idú ďalej na základnú. Po 12 rokoch na škole môžu absolvovať slovenské aj nemecké medzinárodné  maturitné skúšky. 

Nemecký jazyk na DSB nie je len predmet, ale aj metodický princíp, a to už aj v škôlke. Väčšina deti i študentov pochádza zo slovensky hovoriacich rodín. Počas prestávok sa rozprávajú po slovensky. Takto aj má byť. S učiteľmi a s vychovávateľmi komunikujú pekne po nemecky. A to už aj v mladom veku. Spontánne mi napadá slovenské porekadlo: „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.“

V škole som videl inovatívne učebné priestory, ktoré zodpovedajú nárokom moderného vyučovania a aktuálnej didaktiky. Budúcnosť vyučovania a učenie 4.0 sa na DSB už definitívne stalo skutočnosťou. Podľa tohto konceptu digitalizácia musí ísť ruka v ruke s moderným prehľadom na učenie: študentky a študenti musia získať kompetencie, aby sa vedeli celý život sami vzdelávať. Počas školy musia získať „kufor“ s nástrojmi, ktoré si až do maturity „nabrúsia“, a ktoré im po škole pomáhajú nájsť odpovede na výzvy, ktoré im život určite poskytne. Didaktický koncept „Frei Days“, ktorý pani riaditeľka Carmen Nasse a učitelia na DSB úspešne zaviedli, podporuje práve vytvorenie takýchto kompetencií. S pani riaditeľkou máme ten istý názor: Keď ChatGPT úspešne dokáže napísať bavorské maturitné skúšky, potom moderné vyučovanie nemôže vyzerať tak, ako vyzeralo pred 10, 20 alebo 50 rokmi. 

Počas dvoch dní môžem byť „tieňom“ pani riaditeľky Carmen Nasse a pani AQM-koordinátorky Svenje Ceranny. Čo je pre mňa úplne nové je skutočnosť, že DSB je súkromná škola, ktorá je súčasne pod dozorom slovenského ministerstva školstva, ale aj pod dozorom zodpovedných orgánov pre školy v Nemecku. Len z tejto skutočnosti vyplýva ohromná zodpovednosť školy, čo v takom rozsahu v Nemecku neexistuje. Viem si predstaviť, že učitelia aj učiteľky na DSB majú aj medzinárodné výzvy ako napr. systém hodnotenia: Dvojka z matematiky v šiestej triede je v Nemecku vyslovene dobrá známka. Lenže na Slovensku by dvojku z matematiky by v niektorých rodinách mohli chápať ako dôvod robiť si starosti. Hodnotenie študentov podľa nemeckých noriem, ktoré často učiteľom nenecháva priestor na vlastné pedagogické rozhodnutie, na jednej stráne, a potreba žiadať školné na druhej strane, sú podľa mňa vysoko háklivé témy.

Po dvoch dňoch na DSB som si vedomý, že byť učiteľkou alebo učiteľom na nemeckej škole v zahraničí je veľkou zodpovednosťou. Byť tam riaditeľkou alebo riaditeľom je doslovne povolanie. Či by som si ja vedel predstaviť byť učiteľom alebo robiť vo vedení školy v takej škole? Pravdupovediac neviem – aspoň nevedel by som na to ihneď odpoveď. Na druhej stráne som si odvykol vylúčiť veci. Čas určite ukáže."
SPÄŤ


PHONE

02/2042 2810

E-MAIL

info@deutscheschule.sk

SOCIALS


© Copyright 2021. Deutsche Schule Bratislava
JOBIMPRESSUMSPONSORINGKONTAKT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram