KURZ PRVEJ POMOCI

“155, 112, 30-2, 5-15-2-15-2 …..a k tomu ešte pieseň rolničky, alebo Stayin Alive od Bee Gees – čítate a nechápete svet.“

9. marca 2022

Miroslava Keller
A VŠETKO TOTO DOKÁŽE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT.

Kolégium z ŠKD a MŠ mali možnosť absolvovať počas dvoch dní kurs prvej pomoci s pani Dr. JONÁŠ a popri vysokoprofesionálnom doprevádzaní si prvú pomoc aj na resuscitačných figurínach vyskúšať. Čo v bežnom živote vyzerá tak jednoducho je v skutočnosti veľmi náročné.

Všetci sme si smeli vyskúšať ako je náročne stlačiť 30x Thorax- cca.5cm stlačiť hrudný kôš, čo v skutočnosti môže trvať oveľa dlhšie, pokiaľ dorazí záchranná služba. Alebo koľko síl stojí vybratie cudzieho telesa, ktoré sa dostalo do dýchacích ciest, ako vykonať 1.pomoc pri bábatkách a malých deťoch, ako sa používa AED prístroj, Hainrichov manéver atď.

Pani Dr. JONÁŠ nám trpezlovo zodpovedala všetky otázky a odovzdala jednu dôležitú radu - pokiaľ je niekto v bezvedomí, alebo nedýcha:
AKÁKOĽVAK PRVÁ POMOC JE LEPŠIA AKO ŽIADNA!

A ČO TIE ČÍSLA NA ZAČIATKU?
155 záchranári  a 112 voláte všetky záchranné jednotky

30-2 U DOSPELÉHO (30x Thorax a 2x vdych…)

5-15-2-15-2 U DIEŤAŤA (5x vdych, 15x Thorax, 2x vdych, 15x Thorax, 2x vdych…….)