Pripravujeme sa na svätého Martina

Obľúbený sviatok školy

10. novembra 2023

DSB

Deň Svätého Martina už čoskoro zaklope na dvere a my sa usilovne pripravujeme tým, že vyrábame lampióny, pečieme svätomartinské husi a učíme sa svätomartinské piesne.

Všetci sa tešíme na lampiónový sprievod, ktorý sa uskutoční 15. novembra 2023 v DSB.

Vo veľa krajinách západnej Európy sa počas tohto sviatku konajú lampiónové sprievody. Napríklad v Nemecku a Rakúsku deti spievajú svätomartinské pastierske koledy – text je väčšinou o ukončení sezóny a priania dobrej úrody v budúcom roku. Sprievod máva vrbové či brezové prútie ozdobené stužkami – symbol zaháňania dobytka do zimovísk.

Okrem spomínaných weckmann-ov sa pečú drobné sladké husičky, či praclíky. V Nemecku je často tento deň asociovaný s tzv. Schlachtfest – zabíjačkou. Je zvykom sa s časťou mäsa či klobás podeliť so susedmi. Tradične to bol deň hojnosti po ktorom nasledoval pôst, z ktorého sa neskôr stal Advent a očakávanie Vianoc.