Vernisáž výstavy umeleckých diel našich žiakov

Kreativite sa medze nekladú

6. júla 2023

DSB
Sme prvá zo všetkých okolitých nemeckých škôl s vlastnou kreatívnou súťažou, ktorej sa zúčastnili žiaci a žiačky z gymnázia aj zo základnej školy. Motto súťaže bolo “Medzi digitalizáciou a tradíciou v Európe”.
Účastníci si mohli vybrať z rôznych zadaní, podľa ktorých tvorili umelecké diela. Myšlienka, ktorá sa prelínala touto súťažou je recyklácia: „Zo starého nové“ - materiálovo aj ideovo. Deti hlavne v základnej škole sa zaoberali kreatívnou recykláciou. Pracovali s nadšením a objekty, ktoré vznikli, môžu byt pre niekoho odpadom, ale pre autorov sú nádherným novým fantazijným svetom.

Na gymnáziu sa deti zaoberali témou „Retro“ a témou „Umelecká kniha“. Téma „Retro“ zaujala aj deti z Nemeckej školy v Györe a poslali nám svoje umelecké dielka. Vyššie ročníky pracovali na téme „Sloboda a obmedzenie”. Študenti sa popasovali s touto témou v rôznych kontextoch. Umelá inteligencia, s ňou spojené etické problémy, vojna, demokracia a diktatúra, konšpirácie, bariéry medzi ľuďmi, migrácia, hranice, autorita a sloboda myšlienok nadobúdajú novú aktuálnosť. Posledná téma „Rytmus a arytmia“ hovorí o rôznom rytme v a arytmii vo výtvarnom kontexte. Zaradili sme sem práce z hudobno-umeleckého a filozofického projektu o láske. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že vznikla úžasná výstava s komplexnými, ambicióznymi, ťažkými témami, s ktorými sa deti s nadšením popasovali.

Spoločný večer s rodičmi a učiteľmi/učiteľkami sme strávili pri odovzdávaní cien, vernisáži umeleckých diel a malom občerstvení. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na projekte podieľali, hlavne jeho autorke a organizátorke Drahomíre Lányi, pedagogička výtvarnej výchovy. Veľká vďaka patrí aj odbornej porote, ktoré diela hodnotila: Daniela Čarná, Michal Staud a Lucia Fabianová- Strassnerová.