OBSERVATÓRIUM

PRE BRATISLAVU A BUDÚCNOSŤ

CIEĽ

PROJEKTU

Vybudovanie a prevádzka profesionálneho observatória s verejným využitím v areáli novej budovy Nemeckej školy Bratislava na Bárdošovej ulici. Asi všetci ľudia so záujmom dvíhajú zrak ku hviezdam. Výsledok tohto projektu, hvezdáreňs ponukou pre jej verejné využitie, je projektom pre mesto Bratislavu a novým jedinečným vzdelávacím projektom.

ROZHODNUTIE

O PROJEKTE

V januári 2021 predstavenstvo Školského združenia rozhodlo, projekt oficiálne naštartovať a hvezdáreň vybudovať. V pláne je taktiež jej verejné využitie. Verejné využitie v spolupráci so zaujímajúcimi sa osobami, školami, firmami a inštitúciami, je dôležitým bodom projektu, keďže v Bratislave momentálne nie je k dispozícii žiadna hvezdáreň. V priebehu ostatných 30 rokov v Bratislave nebola postavená a otvorená nová hvezdáreň. Nemecká škola Bratislava by pre tento účel rada využila príležitosť projektu prestavby novej budovy. Pre financovanie projektu plánuje jeho prípravný tím získať firmy a súkromné firmy, ktoré majú o tento vzdelávací projekt záujem a v budúcnosti by sa na ňom chceli zúčastňovať.

FINANCOVANIE

PROJEKTU

Zo štúdie, ktorú sme dali na daný účel vyhotoviť, vyplýva, že na hvezdáreň s možnosťou využívania pre verejnosť je potrebné rátať s investíciou približne 150.000 – 200.000 EUR.

Táto suma bola získaná z darov od zainteresovaných spoločností, súkromných osôb a inštitúcií.

„Keď budeš v noci hľadieť na nebo, bude sa ti zdať, akoby sa všetky hviezdy smiali, pretože ja sa budem na jednej z nich smiať. Ty budeš mať hviezdy, ktoré sa vedia smiať.“

- Antoine de Saint-Exupéry -

Malý princ (Le Petit Prince) Kapitola XXVI

Astronómia na dosah

NA STRECHE DSB